Květen 2012

*Originální titulek článku*

9. května 2012 v 19:39 | Crumb ♀ |  témata týdne
Po dlouhé době vás opět zdravím :)
Nějak mi docházejí náměty na články a témata týdne stály za starou bačkoru, až teď konečně přišlo něco kloudného, k čemu bych se mohla vyjádřit.


Já se už kolikrát snažila být originální, ale stále zjišťuju, že čím víc se snažím, tím více se někomu (něčemu) podobám. Zajímavý ukáz, že?

Ale jak zařídit, abych na originalitu nemyslela a řídila se prostě podle svého a nebyla ničím ovlivňována?

Někdo mi kdysi říkal, že spoustu spisovatelů a tvůrců nemá doma třeba televizi, aby jim to nepokazilo inspiraci, no něco na tom bude.

Když si vezmu svůj a den a věci, které mě mohou ovlivňovat, tak je toho celkem hodně. Ráno vstanu a při snídani koukám na televizi-jeden z největších vlivů, to co vidíme se snažíme napodobovat, slyšíme, co se děje. Potom cestou do školy potkám spoustu lidí, různě oblečených. Ve škole kromě lidí slyším odlišné názory, jak od učitelů, tak od spolužáků. Po škole sednu k počítači a zkouknu Facebook-ten největší uzel názorů, obrázků, fotek a informací. Denně také poslouchám hudbu, čtu knížky nebo sleduju filmy.

Je tedy velmi těžké nenechat se ovlivnit. Když jsem kupříkladu chtěla složit písničku, nemohla jsem přijít na melodii, která by nepřipomínala žádnou písničku. Nebo jsem chtěla vyfotit fotku a nenapadlo mě nic, co by ještě neexistovalo. Každý názor, obrázek, melodie, to všechno nám jakkoliv utkví v paměti a ani o tom nevíme (zatímco některé věci tam utkvívat nějak nechtějí ;)). Pak se marně snažíme vymyslet "něco originálního", ale jak, když se nám tam motá nápad někoho druhého a ani o tom nevíme?

Dřív jsem byla zastánce originality (viz Originalita nade vše) i teď samozřejmě jsem, ale nesmí se to brát tak vážně. Přeci jenom v dnešní době je velmi složité vymyslet něco, "co tu ještě nebylo". Stačí detaily, jako nápis na tašce, názory nebo vlastní citát. Když se moc snažíme o originalitu, nemusí se vůbec dostavit, ba naopak. Každý člověk je originál, nejsou dva stejní lidé. Můžeme se ale od davu odlišit oblékáním či snad odlišnámi názory, ale jedno vám můžu říct určitě: originální to bude vždycky, když to bude spontání a nebudeme o tom přemýšlet ;)


Tak se mějte, Crumb ♀ :)